KYK Yurtlarında Misafir Öğrenci Olarak Kalmak

25

Kredi Yurtlar Kurumu ülke genelinde her ilde yurt hizmeti vermektedir. Öğrenciyken bu yurtlarda barınmak bazı avantajları da beraberinde getiriyor. Halihazırda bir KYK yurdunda kalmaktaysanız bazı hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

İlk olarak Türkiyedeki bütün kyk yurtlarında 10 günlüğüne misafir öğrenci olarak kalabilirsiniz.

İkincisi barınmak istediğiniz ilde sınav,staj, kurs vb. bir faaliyete katılacaksanız bu faaliyet süresince yurtlarda barınabilirsiniz.

Şartları:

Yurtlarda barındırılan öğrenciler son ay veya döneme ait yurt ücretlerini ödediklerini belgelemeleri kaydıyla diğer il ve ilçelerdeki Kurum yurtlarında 10 güne kadar ücretsiz kalabilirler.

Ayrıca, yurtlarda barındırılan öğrencilerden diğer il ve ilçelerde sınav, kurs, staj, yaz okulu ve benzeri eğitim faaliyetlerine katılanlar, yurt ücretlerini (yaz ayları için ise yaz aylarına ait yurt ücretlerini) ödediklerini belgelemeleri kaydıyla faaliyette bulunduğu il ve ilçelerdeki Kurum yurtlarında faaliyet süresince ücretsiz kalabilirler.

Gerekli belgeler:

 • 1- Barınmakta olduğunuz yurttan son döneme ait yurt ücretini yatırdığınıza dair bir fatura
 • 2- 1 adet fotoğraf
 • 3- Barınmakta olduğunuz yurda ait yurt kimliğiniz
 • 4- Son olarak yaz döneminde nöbetçi yurtta kalmak istiyorsanız sınav, sataj, kurs vb. bir eğitim faaliyetinizin olduğuna dair bir belge

Yaz döneminde nöbetçi yurtlarda kalabilmek için sınav, staj, kurs vb. bir eğitim faaliyetine katıldığınıza dair bir belge istenmektedir. Uygulamada hiçbir önemi olmayan bu belge olmadan nöbetçi yurtlada kalmanıza izin verilmemektedir. Böyle bir belgenin istenmesi çok gereksiz. Çünkü yaz dönemine ait yurt ücretlerini zaten yatırıyoruz(yaz döneminde yurtlarda kalmasak bile). Yaz ücretlerini yatırdığımız halde yurtta kalabilmek için sınav, staj veya kursumuzun olduğunu ispatlar nitelikte bir belge istenmesi çok adaletsiz bir uygulama. Bence bu durum mevzuatın yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor. Mevzuattaki ifade şu şekilde: “…sınav, kurs, staj, yaz okulu ve benzeri eğitim faaliyetlerine katılanlar, yurt ücretlerini (yaz ayları için ise yaz aylarına ait yurt ücretlerini) ödediklerini belgelemeleri kaydıyla” burada yurt ücretinin yatırıldığının belgelenmesi gerektiğinden bahsediliyor. Dolayısıyla son döneme ait yurt ücretini yatıran bir öğrencinin nöbetçi yurtta kalababilmesi için sınavım var demesi yeterlidir. Bu yanlış uygulamanın düzeltilmesi için gerekli mercilerle iletişime geçtik umarım kısa zamanda bu yanlış uygulamaya son verirler.

PAYLAŞ

Yazar Hakkında

Hakim/Savcı Adayı, İstanbul Hukuk 2014

25 yorum

 1. ordu kyk yurdunda kalıyorum kuzenimi görmeye artvine gidersem oradaki yurtta misafir öğrenci olarak kalma imkanim var ni varsa hangi belgeleri getirmem gerekiyo ve ücret ödüyormuyum

 2. Merhaba,

  Öncelikle çok yararlı bilgiler vermişssiniz, elinize sağlık. Kyk öğrenci yurdunda kalıyorum ve yaz döneminde yurtta kalabilmek istiyorum. Eğitimimle ilgili bir kursa devam ettiğimi okuldan alacağım bir kağıtla belgelendirmemi istediler fakat kursun başlama tarihi sınavlarımın bitiş tarihinden sonra olduğu için kayıt belgemi götüremiyorum. Bu durumda ne yapabilirim?

  • Sınavlarınız bittikten sonra 10 gün hiçbir sebep göstermeksizin kalabilirsiniz. kursunuz bu 10 gün içerisinde başlarsa herhangi bir problem olmaz. ama daha ileriki bir tarihte başlayacak ise bu arada geçen sürede yurtta kalmanız mümkün değildir.

 3. Merhaba . Ben yazın arada başka şehirlere gidiyorum. Acaba yurtta tüm yurtlara mi yiksa sadece nöbetçi yurtlarda kalablrm. Eğer tüm yurtlarda gecerliyse o zaman geçen sene istanbulda beni yurtta almadilar. Ayrica bi günlük ne kadar odememiz gerek?

 4. merhabalar, yazın stajım dolayısıyla denizli de kalıcagım, kyk ile hiç bir bağlantım yok , staj yapıyor belgemi gösterdikten sonra kyk da 1 aylıgına misafir olarak kalabirmiyim ?

 5. merhabalar çok güzel bir yorum katmışsınız öncelikle ben de ücretleri ödediğimiz halde neden kalamadığımız konusunda çok düşünüyorum bu konuda neler yapılabileceğini bilmiyorum ama bir de başka bir sorum olacak ben 27 haziranda kaldığım yurttan ayrılıyorum 3 temmuza kadar nöbetçi yurtta herhangi bir sınav staj belgesi götürmeksizin kalabilir miyim kalabiliyorsam bunun için ne yapmam lazım cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler 🙂

  • son aya ilişkin yurt ücretini ödediğinizi belgelemeniz kaydıyla Türkiye’nin herhangi bir yerindeki kyk yurdunda on güne kadar misafir öğrenci olarak kalabilirsiniz.

 6. Peki bi kaçtane Kızılay yakın kyk yurtlarında adresine bana yazar misinz rica etsem.
  Çünkü ben Ankaraya çok bilmiyom ve yarın tarih 28 haziran ankarya gidcm. Cevabınızi beklyorum tskler

 7. Merhaba.
  Bilgileriniz icin tesekkur ederim oncelikle.

  Staj icin kyk yuksek ucretlide kaliyorum. Yemek işi nasil oluyor bilginiz var mi ?
  Fiş falan diye biliyorum ama yaz doneminde kalanlara da gecerli mi bu ?

 8. merhaba ,ben ve arkadasım istanbulda kyk da kalıyoruz ve agustosta trabzona gideceğiz gezmeye. agustos ayının ücretini ödeyip orada ücretsiz olarak hiçbir gerekce göstermeden 2 gun kalabilir miyiz ?

 9. Merhaba ben ara sınıf ögrencisiyim ankarada 1100 .yedek ciktim bu ara sinif ögrencilerimi arasindami yoksa herkes dahilmi ve cikana kadar misafirhanede kalabilir miyim ne yapmam gerekir

 10. Merhabalar.2 binlerde yedeğim bana yurt çıkana kadar misafir olarak kalabiliyor muyum yurtlarda acaba? Teşekkür ederim.

 11. Herhangi bir kyk yurdunda kayıt bulunmaksizin kaydımız olmadan misafir olarak kalabiliyormuyuz peki 1 yada 2 gün bile olsa

 12. merhaba ben kykda kalıyorum kardeşimin yanına gezmeye gittiğimde oradaki kyklardan birinde misafir olarak kalabilir miyim ?

 13. merhaba ve bu mesajıma bi bilgini varsa hemen cvp verirseniz çok ii olur. gümüşhane üni. de okuyorum kyk da kalmıyorum işlerimden dolayı izmire gidip izmir de bi kyk yurdunda kalmam için bi şart olması gerkeiyor mu üni öğrencisi oldugum için kalmaya hizmetten faydalanmaya hakkım yokmu misafir öğrenci olarak??? ii günler

 14. öğrenciyim ama kyk da kalmıyorum . eskişehire 4 günlük bir eğitim için gitmem gerekiyor.kyk yurdunda kalabiliyor muyum. kalabiliyorsam günlük ücreti nedir?

 15. Merhaba bugün kyk açıklandı ve ben yıkıldım. İzmirde oturuyorum ve Sinopda okuyacagım. Yurt yedeğim 928 geldi. Yalnızca 10 gün boyunca 928. yedek gelir mi??

 16. Tuncay ŞİMŞEK on

  Oğlum gazi üniversitesi ni kazandı ama kyk da 1200. yedekte,yurtta misafir öğrenci olarak kalabilirmi?

Yorum Yap